Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Ospa wietrzna u dzieci@pixabay
Ospa wietrzna u dzieci to choroba typowa dla ich wieku i bardzo łatwo jest się nią zarazić, jeśli do tej pory na nią nie chorowaliśmy. Większość z nas przechodzi ospę w dzieciństwie i do tej pory wspomina fioletowe plamy po gencjanie. Przebiega ona jednak u każdego dziecka w indywidualny sposób ale zwykle u zdrowych dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym nie jest niebezpieczna.
Powikłania po ospie należą do rzadkości, ale nie powinniśmy zrezygnować ze szczepień ochronnych. Wirus ospy może być niebezpieczny dla noworodków i niemowląt, gdyż ich odporność jest jeszcze mała.
>>> Czytaj też: Czy należy bać się ospy u dziecka?
Ospa wietrzna u dzieci objawia się gorączką i zmianami skórnymi w postaci różowych plamek, które pojawiają si ę w 2-3 dni po wystąpieniu gorączki. Plamki zamieniają się w grudki, a następnie na ich szczycie pojawiają się pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem. W kolejnej fazie płyn mętnieje, a w miejscu pęcherzyków tworzą się krosty. Trzeba pilnować, aby dziecko ich nie drapało. Krosty przekształcają się w brunatne strupki, które odpadną, nie zostawiając śladów. Najpierw wysypka pojawia się na tułowiu, a następnie na policzkach, ramionach, skórze głowy i udach. Czasem atakuje także okolice oczu i ust. Po kilku dniach ciało malucha usiane jest świeżymi pęcherzykami i strupkami. Gorączce i krostom towarzyszy także ogólne rozbicie - dziecko uskarża się na ból głowy, jest marudne i osłabione. Zdarza się jednak, że ospa przebiega wyjątkowo łagodnie, a jej objawy ograniczają się do kilku pęcherzyków na skórze dziecka.
>>> Czytaj też: Zdrowie niemowlaka: o tym musisz pamiętać
Wirus ospy rozwija się się przez dwa, trzy tygodnie nie dając o sobie znać, by w końcu uderzyć z ogromną siłą. Jawny okres choroby to 10-14 dni. W tym czasie chory zaraża i kończy, gdy przyschną już wszystkie pęcherzyki. Pediatra zapewne zaleci, aby dziecko zostało w domu aż do ustąpienia objawów, co zwykle trwa dwa tygodnie.
Największymi wylęgarniami ospy są żłobki i przedszkola. Od niedawna dużą popularnością cieszą się tzw. ospa party. Rodzice, którzy chcą tą dziecięcą chorobę mieć już za sobą odwiedzają ze swoją pociechą chore dziecko. Na takiej imprezie dzieci wspólnie jedzą i korzystają z tych samych miseczek i kubeczków, co zwiększa prawdopodobieństwo zarażenia się tą chorobą.
Przed zakażeniem chroni dziecko szczepionka, jednak zdarza się, że zaszczepiony maluch zaraża się ospą. Ma ona jednak bardzo łagodny przebieg i mniejsze ryzyko wszelkich powikłań pochorobowych. Zaszczepić możemy może niemowlę dopiero po 9 miesiącu życia. Szczepionkę możemy podać oddzielnie, albo przy okazji obowiązkowych szczepień na świnkę, odrę i różyczkę (MMR). Szczepionka podawana jest w dwóch dawkach, w odstępach 6 tygodni.
Są to najczęściej bakteryjne infekcje skóry jak paciorkowiec czy gronkowiec. Ospa, która osłabia organizm dziecka stwarza łatwość rozwinięcia się u dziecka infekcji układu oddechowego lub dróg moczowych. Rzadko kończy się powikłaniami wymagającymi hospitalizacji, jednak jeśli do nich dojdzie jest to zazwyczaj zapalenie opon mózgowych, płuc lub mięśnia sercowego
Swędzącą wysypkę należy smarować przepisanymi przez lekarza preparatami, bądź gencjaną. Środki te łagodzą świąd i dezynfekują krostki. Niezwykle istotne jest mycie ciała. Ważne jest ich wysuszenie i odkażenie. Powinniśmy przede wszystkim dbać o to, aby nie doszło do zakażenia.
Gorączkę przy ospie obniżamy tylko i wyłącznie paracetamolem. W tej chorobie nie można podawać ibuprofenu.
W łagodzeniu objawów choroby pomocne będą kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu, sody oczyszczonej, bądź rozgotowanego siemienia lnianego. Nasiadówki w ciepłej wodzie z dodatkiem rumianku to doskonały sposób na złagodzenie wysypki, która pojawiła się w okolicach intymnych. Należy jednak pamiętać, aby nie moczyć dziecka zbyt długo w wodzie, a osuszając skórę nie pocierać ciała dziecka ręcznikiem, ale delikatnie je oklepywać. Pamiętajmy także o regularnej zmianie pościeli i piżamki chorego dziecka. Aby złagodzić świąd, lekarz może przepisać dziecku leki przeciwhistaminowe. Na noc można założyć dziecku bawełniane rękawiczki, które będą pomocne w zapobieganiu rozdrapywania krostek.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.